Додати заголовок |
Тема. Ділення раціональних
чисел
Мета. Сформувати в учнів навички
виконання ділення над раціональними числами, обчислення значень виразів, що містять
раціональні числа з використанням чотирьох арифметичних дій; розвивати позитивні
риси особистості; виховувати почуття патріотизму, відповідальності за доручену
справу.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Розум полягає не лише в знаннях, але
й у вмінні
застосовувати ці знання.
Аристотель
І.
Організаційний момент
Повідомлення теми, очікуваних результатів
Продовжуючи вивчати тему «Ділення раціональних
чисел», проведемо цей урок у формі подорожі. На нас чекають цікаві зупинки.
Хочу зауважити, що в роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і
вченого Аристотеля «Розум полягає не лише в знаннях, але й у вмінні
застосовувати ці знання». Вам надається можливість застосувати свої знання і
вміння.
Ми здійснимо гру-подорож на козацькій чайці за
маршрутом: Дніпро, Чорне море, Босфорська протока, потім – Середземне море,
Гібралтарська протока, а далі, перетнувши Атлантику, дійдемо до берегів
Північної Америки.
Історикознавець. Зародком
нової української державності – козацької – стала Запорізька Січ. Її демократичний характер
пояснюється тим, що Запорізьку Січ створив сам народ для подолання загрози
знищення; козакам були потрібні злагода й порозуміння.
Образ запорізького козака став символом захисника
Батьківщини. Козацтво захищало українські землі від руйнівних набігів
турецько-татарських загарбників, повернуло до життя спустошені татарськими
ордами південноукраїнські землі. Запорізькі козаки піднялися у військовій
справі до рівня кращих європейських армій XVII-XVIII ст.
Досконало володіли мистецтвом морського бою.
Їхній флот складався із чайок – легких маневрених човнів,
які мали два керма (кормове і носове), рухалися як на веслах, так і з допомогою
вітрила. Чайки вміщували 50-70 козаків, озброєних рушницями і шаблями та
невеликими гарматами
Саме в козаках український народ бачив своїх найбільш надійних захисників.
От що писав мандрівний поет XVII сторіччя Климентій Зинов’єв:
...Козаків, немов святих, треба шанувати.
Позаяк і кров свою в битвах проливають.
Тим з небес подай свою, Господи, корону,
Хто для нашої землі лагодить оборону.
ІІ. Актуалізація опорних знань
І етап «Старт»
На цьому етапі потрібно привести екіпіровку чайки в повний порядок:
розкласти все по своїх місцях, щоб нічого не заважало в подорожі. Для цього
потрібно дати відповіді на запитання.
1. Назвати компоненти дії
віднімання.
2. Як помножити два
раціональних числа з різними знаками?
3. Компоненти дії ділення.
4. Як додати два числа з
однаковими знаками?
5. Як поділити два числа з
однаковими знаками?
6. Що таке модуль числа?
7. Переставна властивість
множення.
8. Як відняти два
раціональних числа?
9. Як додати два числа з
різними знаками?
10. Розподільна властивість множення.
ІІІ. Відпрацювання навичок
ІІ етап «Маршрут руху»
Ми успішно подолали першу частину шляху – Дніпро і вийшли у Чорне море. Ми
правильно склали маршрут, рухались правильним курсом, але шторм збив нас з
курсу. Щоб зорієнтуватися в просторі, нам треба розв’язати завдання, за
правильними відповідями відшукати слово, яке вкаже на курс нашої подорожі.
3)
4) 5) 6) .
Б
|
А
|
О
|
Р
|
Д
|
М
|
Ф
|
Е
|
С
|
У
|
К
|
|
|
2
|
9
|
– 2
|
– 9
|
– 3
|
3
|
– 6
|
6
|
12
|
Ми правильно відгадали: наш курс – Босфор.
Історикознавець. Босфор – протока між
Європою та Малою Азією, з'єднуюча Чорне море з Мармуровим і разом з Дарданелами
– з Середземним. За легендою свою назву протока отримала завдяки Іо. Щоб
уникнути гніву своєї дружини Гери, Зевс перетворив свою прекрасну кохану на
ім’я Іо у білу корову. Нещасна Іо обрала водний шлях порятунку, пірнувши у
синій вир протоки, що з тих пір так і називається «коров'ячим бродом» або
Босфором. З обох боків протоки розташоване історичне місто Константинополь,
сьогоднішній Стамбул. Стамбул розташований одразу в двох частинах світу —
Європі та Азії — і немов з’єднує їх у вічному поцілунку. Багаторазово змінював
своє ім’я, кожне з яких знаменує яскраві періоди світової історії, – Візантія, Новий
Рим, Константинополь, Стамбул, Царгород.
ІІІ етап
«Поповнення запасів їжі і питної води»
Робота з сигнальними картками:
|
|
||||
|
|||||
Тестові завдання (учні підіймають картку з
правильною, на їх думку, відповіддю).
Обчислити:
12 : ( – 3)
А: 4 Б:
– 4 В:
9
– 24 : (– 6)
А: 4 Б:
– 4 В: – 30
0 : (– 8,7)
А: 8,7 Б:
– 8,7 В: 0
(–1)100
А: – 100 Б:
– 1 В: 1
(–1)121
А: 1 Б:
– 1 В:
– 121
А: – 7700 Б:
1100 В: 7700
А: 8 Б:
16 В:
– 16
ІV етап «Пірати»
І знову ми в дорозі. Ми
пливемо Середземним морем. Що ж це? На нас
накинулися пірати. Щоб врятуватися від піратів, вам необхідно розв’язати вправи
№1146(1,2).
1) ;
2) ;
1)
2)
3)
4)
Четверо учнів виконують завдання на картках-корабликах.
V етап «Гібралтар»
Історикознавець. Гібралтар, територія на
півдні Піренейського півострова, біля Гібралтарської протоки включає в себе
скелястий півострів (висотою до 425м.) і піщаний перешийок, що з'єднує скелю з
Піренейським півостровом. Гібралтар був відомий ще стародавнім грекам і
римлянам під назвою Кальпе. У 8 ст. перетворений арабами у фортецю, що була
названа Джебель-ат-Тарік (гора Таріка) на честь арабського завойовника Таріка
ібн Сеїда. Пізніше ця назва була перекручена, і фортеця стала називатися Гібралтар.
Щоб пропливти протоку, треба пройти випробування.
Розв’язати №1142(1,3)
1) 2)
І ось, нарешті на горизонті з’явився маяк, вогник
якого ледь-ледь світить у далечині. Додаткове завдання №1141.
1) 2)
ІV. Підсумки уроку та
пояснення домашнього завдання.
Ось і закінчилася наша подорож. І закінчувати урок
вже настала пора. Сьогодні ви не витрачали час, тому є кандидати для нагород у
нас(Оцінювання учнів).
V. Домашнє завдання .